top of page
Meklēt
Writer's picturesubliminallv

Kā pareizi definēt mērķi, lai to sasniegtu?

Mērķu sasniegšana ir kā ceļojums, kurā katrs spertais solis uz priekšu tuvina mūs veiksmes un piepildījuma sajūtai. Lai šis ceļojums būtu efektīvs un iedvesmojošs, ir būtiski pareizi definēt mērķus. Pareiza mērķa definīcija ir liels solis tuvāk šī mērķa sasniegšanai. Šajā rakstā mēs apskatīsim, kas noteikti ir jāņem vērā definējot savu mērķi.


Jēdziena “mērķis” definīcija


Šo jēdzienu mēs varam aplūkot caur dažādām prizmām. Viss ir atkarīgs no personas, kura šo vārdu interpretē. Piemēram mednieka, kurš trenējas šaušanā, izpratne par jēdzienu “mērķis” var stipri atšķirties, no uzņēmēja, kurš strādā pie sava uzņēmuma izaugsmes.


Tomēr viens ir skaidrs: merķis = rezultāts.


Mērķis ir konkrēts rezultāts, kuru indivīds vai organizācija plāno sasniegt, veicot noteiktas darbības un izstrādājot plānu mērķa sasniegšanai. Mērķi var ietvert dažādas dzīves jomas, tostarp personīgo, profesionālo, izglītības, veselības un citu. Mērķi sniedz virzienu un nozīmi darbībām, kā arī kalpo kā motivācijas avots, kam cilvēki var sekot, lai sasniegtu vēlamos rezultātus vai pārvarētu izaicinājumus. Pareizi definēti mērķi ir specifiski, mērāmi, realizējami, saistīti ar vērtībām un laika ziņā ierobežoti, lai veicinātu konkrētus un efektīvus centienus to sasniegšanai.


Un tagad nodefinē savu mērķi:



  1. Konkrētība un precizitāte: Mērķim jābūt konkrētam un precīzam. Novērs vispārīgus formulējumus un neprecizitātes. Piemēram, "uzlabot savas prasmes" nav tik konkrēts mērķis kā "pabeigt angļu valodas kursu un uzrakstīt rakstu bez gramatikas kļūdām".

  2. Varēt izmērīt: Lai varētu izvērtēt mērķa sasniegšanu, tas jāpadara izmērāms. Tas nozīmē, ka tev jābūt spējīgam izmērīt progresu vai rezultātus. Piemēram, ja tavs mērķis ir "uzlabot fizisko sagatavotību", tu varētu to padarīt mērāmu, nosakot, ka tu vēlies spēt noskriet 5 km bez apstāšanās līdz konkrētam datumam.

  3. Realizējams: Mērķim nebūtu jābūt pārāk viegli sasniedzamam vai arī pārāk neiespējamam. Tā sasniegšanai ir jābūt iespējāmai. Piemēram, "gribu palielināt savus ienākumus”, tad izejot no saviem esošajiem resursiem, izvērtē to, kas tev trūkst un kas tev jādara, lai šo mērķi sasniegtu.

  4. Personīgā vērtība: Mērķim jābūt saistītam ar tavām personiskajām vērtībām, interesēm un taviem ilgtermiņa mērķiem. Tas stiprina motivāciju un ieinteresētību darīt visu nepieciešamo, lai to sasniegtu.

  5. Noteikts laika limits: Laika ierobežojums nosaka, cik ilgi tev būs nepieciešams, lai sasniegtu savu mērķi. Tas palīdzēs tev plānot darbības un efektīvi izvērtēt progresu. Piemēram, "Zaudēt 10 kg ķermeņa svara nākamo sešu mēnešu laikā, veicot regulāru vingrošanas programmu un ievērojot veselīgu uzturu.".

  6. Vizualizācija: Izveido jeb vizualizē skaidru attēlu savā galvā par to, kā izskatīsies tava dzīve, kad mērķis būs sasniegts. Tas palīdzēs tev iedvesmoties un saglabāt koncentrēšanos uz galamērķi. Piemēram, tu esi šķēršļu skrējējs. Uz ko tu koncentrējies? Uz katru barjeru, kas tev jāpārvar vai uz priekšā redzamo galamērķi? Ja tu koncentrējies uz katru šķērsli, tad mērķa sasniegšana var izrādīties ļoti grūta un iespēja, ka tu lecot pāri aizķersies un kritīsi ir nesalīdzināmi augstāka, nekā tajā gadījumā, kad tu sevi jau redzi galamērķī kā uzvarētāju.

  7. Mērķa publiskošana: Tas ir atkarīgs no katra personības tipa. Vienam tas palīdzēs sevi motivēt, gūstot atbalstu no publikas, citam teiši pretēji - mērķa turēšana noslēpumā būs dzinulis, lai ar sasniegumu pārsteigtu sev nozīmīgos cilvēkus. Izvērtē sevi un dari tā kā tev saka tava sirds.

  8. Pielāgošana: Tas ir dabiski, ka izvirzot mērķi un izplānojot soļus tā saniegšanā, mēs ne vienmēr varam paredzēt pilnīgi visu, tāpēc regulāri pārskati un pielāgo savu mērķi vai mērķus. Novērtē progresu un sasniegtos rezultātus un pielāgo plānus, ja nepieciešams. Izaicinājumi un apstākļi var mainīties, tāpēc būtiska ir spēja pielāgoties.


Visi iepriekš minētie punkti ir svarīgi jebkura mērķa definēšanā, taču īpaša uzmanība ir jāpievērš tieši konkrētībai, varēšanai izmērīt progresu, laika limitam un vizualizācijai.


Daži piemēri pareizi definētiem mērķiem:


Mērķis Personīgajā Attīstībā: Pabeigt divus psiholoģijas mācību kursus augstskolā, iegūstot vismaz B vērtējumu abos kursos nākamo divu semestru laikā.


Mērķis Veselības Uzlabošanai: Nākamo sešu mēnešu laikā uzlabot kardiovaskulāro izturību, ik nedēļu nodarbojoties ar aerobiku vismaz trīs reizes nedēļā un sasniedzot spēju noskriet 5 km bez apstāšanās.


Mērķis Profesionālajā Attīstībā: Izstrādāt un publicēt piecus tehniskus bloga rakstus par programmēšanas tēmām, uzlabojot rakstīšanas prasmes un iegūstot vismaz 1000 lasītāju uz katru rakstu nākamā pusgadu laikā.


Mērķis Finansiālajā Jomā: Iekrāt 3000 eiro līdz gada beigām, ieviešot mēneša budžeta plānu, samazinot nevajadzīgās izmaksas un papildus ieguldot ienākumus investīciju kontā.


Mērķis Sociālajā Jomā: Aktīvi piedalīties brīvprātīgajā darbā, palīdzot vietējai bērnu patversmei vismaz divas stundas katru nedēļu, sniedzot bērniem mācību un izklaidi nākamā pusgada laikā.


Pareizi definēti mērķi ir kā tālumā redzama finiša taisne pirms sķēršļu joslas. Sasniegtais mērķis ceļ pašapziņu, veicina personības izaugsmi un attīstību un nenoliedzami rada apmierinājuma un gandarījuma sajūtu. Protams, ka mērķu sasniegšana prasa pūles un apņēmību, bet tā ir vērtīga investīcija tavā personiskajā attīstībā un labklājībā.

17 skatījumi0 komentāri

Jaunākie ieraksti

Skatīt visu

Amigdala

Comentários


bottom of page